موسیقی فیلم

زد

زِد (در اصل به‌معنی او زنده است) فیلمی فرانسوی‌زبان ساختهٔ کوستا گاوراس، کارگردان یونانی‌الاصل، و با بازی ایو مونتان، ایرنه پاپاس و ژان لویی ترنتینیان است. داستان فیلم پیرامون نامزد ریاست‌جمهوری است که حزب حاکم سعی در حذف نامزد و بقیهٔ اعضا دارد؛ که در سال ۱۹۶۹ بر اساس رمانی به همین نام از واسیلیس واسیلیکوس ساخته شده‌است. موسیقی این فیلم ساختهٔ میکیس تئودوراکیس، آهنگساز بزرگ یونانی و سازندهٔ موسیقی فیلم‌های حکومت نظامی و زوربای یونانی است.

میکیس تئودوراکیس (یونانی: Μίκης Θεοδωράκης؛ زاده ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۲۵ در خیوس – درگذشته ۲ سپتامبر ۲۰۲۱ در آتن) سازندهٔ بیش از ۱۰۰۰ ترانه، آهنگساز و کنشگر سیاسی کمونیست یونانی بود. وی نزد دانشجویان و روشنفکران ایرانی در دورهٔ انقلاب ۱۳۵۷ ایران بسیار محبوب بود.[۱] آهنگ فیلم حکومت نظامی از ساخته‌های اوست. به دلیل فعالیت و بحران‌های سیاسی که در یونان شکل گرفته بود او در سال ۱۹۹۰ به عنوان نماینده پارلمان انتخاب شد و به عنوان وزیر دولت برگزیده شد.

تئودوراکیس ساخت موسیقی فیلم را از ۱۹۵۳ آغاز کرد. او برای فیلم‌های زوربای یونانی (۱۹۶۴) ساختهٔ مایکل کاکویانیس بر پایه رمانی با همین نام از نیکوس کازانتزاکیس، زد (۱۹۶۹) ساختهٔ کوستا گاوراس بر پایه رمانی با همین نام از واسیلیس واسیلیکوس و سرپیکو (۱۹۷۳) فیلمی از سیدنی لومت موسیقی ساخته‌است. او در کارنامهٔ فعالیتش، ده‌ها موسیقی فیلم، سمفونی، اپرا، موسیقی تئاتر و موسیقی مجلسی دارد. از دیگر فیلم‌هایی که وی برای آن‌ها آهنگسازی نموده‌است می‌توان به نامه‌هایی از ماروسیا اشاره کرد. ساخته‌های تئودوراکیس عموما ترغیب به مقاومت و امید و عشق هستند.او به عنوان معروف‌ترین و بهترین آهنگساز یونانی شناخته می‌شود.

برگرفته از ویکیپدیا


تحلیل موسیقی فیلم زد اثر میکس تئودوراکیس

تهیه كننده: انسیه سمیع پور،
گوینده: شهین نجف زاده
نویسنده: صبا رادمان

برگرفته از رادیو نمایش

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *